CEX nie jest największą giełdą kryptograficzną na świecie. Ale jego CTO informuje, że handel parami ETH na giełdzie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia.

CEX.IO zgłosiło skok w parowaniach dla ETH, przy czym w ciągu ostatniego tygodnia obroty wzrosły kilkakrotnie.
Ludzie deponują BTC na giełdach i wycofują ETH, co wskazuje na zwiększony popyt na kupno ETH.
Dominacja Bitcoin’a na rynku kapitalizacji słabnie od czasu zmniejszenia się o połowę.
Sezon Alt, w którym rosną mniejsze monety, jest wśród nas po raz kolejny – nawet jeśli nieco ograniczony.

Od 20 lipca, krypto wymiany CEX.IO zgłasza skok w parach dla Ethereum (ETH). Jeszcze w czerwcu parowanie ETH wyniosło nieco mniej niż połowę wolumenu, przy czym parowanie Bitcoin z dolarem amerykańskim stanowiło lwią część transakcji, czyli 40% całego wolumenu wymiany.

Ale po wzroście DeFi, lub zdecentralizowane finanse-nie-konsumenckich produktów finansowych, które w tym miesiącu dodał 2 miliony dolarów do swojego limitu rynkowego w ciągu około dwóch tygodni, Bitcoin nie jest już najlepszym psem. W ciągu ostatnich kilku dni, Bitcoin wyniósł tylko 20% transakcji na CEX.IO, co oznacza, że jest on zmniejszony o 50%.
Learn Ethereum Development, 11-tygodniowy Bootcamp Online & Certification
Rejestracja jest otwarta dla wiodącego w branży programisty Blockchain firmy ConsenSys Online Bootcamp! Pełen mentor 1 na 1, dostęp do społeczności i wiele więcej.

Razem z Dekryptem

Handel na inne pary, z drugiej strony, boomował, tworząc 80% transakcji w ciągu ostatniego tygodnia. Same pary ETH wzrosły trzykrotnie na giełdzie. „Można bezpiecznie powiedzieć, że ETH jest teraz motorem wzrostu rynku kryptokurwalutowego“, powiedział Dmytro Volkov, CTO CEX.IO.

W wyniku boomu DeFi w 2020 roku Ethereum zyskało na uwadze, a także na swojej cenie. Najlepsze protokoły DeFi, Compound, Maker i Aave, są na żywo w Ethereum. A związane z nimi żetony oparte na Ethereum zaczęły pojawiać się w ostatnich miesiącach od czasu wprowadzenia „hodowli plonów“, gdzie protokoły pożyczkowe wykorzystują specyficzne dla danej platformy zachęty do zwiększania zysków.

Na CEX, Wołkow powiedział, że „saldo wpłat i wypłat BTC i ETH […] zostało zachowane“. Zauważył jednak, że ludzie podłączają BTC do giełdy i wycofują ETH. „Wskazuje to albo na zwiększony popyt na kupno ETH, albo na aktywne strategie arbitrażu traderów“, powiedział.

CEX jest tylko małą giełdą. Według CoinGecko, handluje około 30 milionów dolarów dziennie. Dla porównania, lider rynku pod względem wolumenu, Binance, handluje około 5 miliardów dolarów. Warto jednak zauważyć, że CEX jest tylko jednym z 13 kryptograficznych giełd, które firma analityczna Coin Metrics zawarła zaledwie wczoraj na swojej liście godnych zaufania platform handlowych pod względem danych o wolumenie.

Tylko 13 giełd kryptograficznych zapewnia „zaufany“ wolumen obrotu: raport

Zespół firmy Coin Metrics, zajmującej się analizą kryptograficzną, stworzył nowe ramy do oceny, jak wiarygodne są dane wolumenu wymiany danych. Bazując na metodologii firmy, prawdziwe transakcje kryptograficzne…

I ta sama historia rozgrywa się gdzie indziej. Według danych z serwisu metrycznego CoinMarketCap, dominacja Bitcoin’a w kapitalizacji rynku zmniejsza się od maja, czyli od czasu zmniejszenia się o połowę, kiedy to nagroda za blok zmniejszyła się do dwóch.

W tym czasie, Bitcoin stanowił około 67% całej kryptońskiej kapitalizacji rynkowej, podczas gdy Ethereum 8,67%. Teraz, Bitcoin stanowi około 61-62% rynku kryptońskiego, podczas gdy Ethereum 11%.

Skok ETH uderzył o dodatkowe 60 mld dolarów na rynku kryptograficznym od początku miesiąca. Cały limit rynkowy wynosi obecnie 328 mld dolarów, czyli jest znacznie wyższy niż w lutym, czyli w miesiącu poprzedzającym kraksę wywołaną przez COVID.

Mimo to, kryptoński limit rynkowy stanowi ułamek tego, co było na hossę w 2017 roku, czyli około 830 mld dolarów.